خرداد 27, 1399
یک کابل فیبر نوری از بخش‌های مختلف هسته (Core)، پوسته (Cladding)، پوشش (روکش هسته و پوسته – Coating)، روکش مقاوم (Strengthen Member) و روکش خارجی (Outer Jacket) تشکیل شده است.
ادامه مطلب
خرداد 25, 1399
همان‌طور که مطلع هستید، به دلیل رشد و نیاز روزافزون به شبکه‌های مخابراتی پهن‌باند و پرسرعت، به خصوص شبکه‌های نوری نظیر FTTX، شاهد افزایش استفاده از فیبرهای نوری هستیم. لازم به ذکر است که جدا از شبکه‌های تمام نوری FTTX، ارتباط بین ایستگاه‌های موبایل (BTS) شبکه‌های پرسرعت 4G و 5G نیز می‌تواند توسط فیبرهای نوری برقرار شود.
ادامه مطلب
اردیبهشت 15, 1399
همانطور که می‌دانید، فیبرهای نوری چند حالته یا مالتی مُد (Multi Mode Fiber : MMF) معمولاً به دسته‌های OM1، OM2، OM3 و OM4 تقسیم‌بندی می‌شوند. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص فیبرهای نوری سینگل مُد (Single Mode Fiber : SMF) مورد استفاده در مخابرات و شبکه‌های نوری بیشتر صحبت کنیم. می‌توان گفت که فیبرهای نوری سینگل مُد، پیچیدگی بیشتری نسبت به فیبرهای نوری مالتی مد دارند.
ادامه مطلب
اردیبهشت 13, 1399
OTDR چیست؟مطابق با فرهنگ تشریحی اصطلاحات علمی Harry Newton، واژه OTDR  ، انعکاس (بازتاب) سنج نوری درحوزه زمان معنی می‌شود. در این مقاله در نظر داریم تا مروری کوتاه بر سازوکار دستگاه اپتوالکترونیکی OTDR داشته باشیم. ‌ واژه OTDR کوتاه شده عبارت  (optical time-domain reflectometer ) بوده و معرف ابزار یا دستگاهی اپتوالکترونیکی ، جهت توصیف، مشخصه‌یابی و ارزیابی فیبرهای نوری است. به عبارت دیگر ، ابزار OTDR  را می‌توان معادل اپتیکی دستگاه الکترونیکی بازتاب‌سنج درحوزه زمان در نظر گرفت . OTDR دارای منبع نوری لیزر دیود بوده که پالس‌های اپتیکی (نوری) را به درون فیب...
ادامه مطلب
اردیبهشت 30, 1398
اجرای شبکه های LAN با استفاده از تکنولوژی Gpon را Gpol می گویند.
ادامه مطلب
اردیبهشت 25, 1398
با توجه به رشد روز افزون شبکه ها و افزایش چشمگیر پهنای باند مصرفی کاربران و نیز کاربردهای جدید شبکه اینترنت و شبکه های خانگی و سازمانی زمان آن رسیده که بسترهای ارتباطی را از شبکه های سیمی به فناوری های جدیدتری مانند فیبر نوری جایگزین کنیم.
ادامه مطلب
اردیبهشت 18, 1398
اتصال دو کابل فیبر نوری نیازمند تنظیم دقیق جهت جفت شدن هسته کابل ها یا نقاط درون کابل فیبر نوری single- mode می باشد به طوری که تقریبا تمام نور از یک کابل فیبر نوری، به کابل متصل شده به آن وارد شود. مکانیزم جوش در دستگاه های فیوژن به ۳ نوع است که با توجه به نوع تشخیص کر و ساخت دسته بندی می‌شوند .
ادامه مطلب
اردیبهشت 18, 1398
از ابتدای سال جاری، چندین آسیب پذیری حیاتی در تجهیزات میکروتیک شناسایی و منتشر گردید. اهمیت این آسیب پذیری‌ها به حدی است که امکان دسترسی کامل مهاجم به تجهیز، استخراج رمز عبور و دسترسی به محتوای ترافیک عبوری از روتر را فراهم می‌کند.
ادامه مطلب
اردیبهشت 18, 1398
فيبر‌نوری يک موج بر عايق است که در فرکانس‌های نوری کار می‌کند و معمولاً به شکل استوانه است، ظرفيت فيبر نوری به نحوه ساخت، جنس مواد تشکيل‌دهنده و پهنای طيف منبع نور آن بستگی دارد.
ادامه مطلب
اردیبهشت 18, 1398
DSLAM ﻣﺨﻔﻒ Digital Subscriber Line Access است. دستگاه فوق در مراکز ارائه دهنده سرویس DSL نصب و امکان ارائه خدمات مبتنی بر DSL را فراهم می نماید. DSLAM اتصالات مربوط به تعدادی از مشترکین را گرفته و آنها را به یک اتصال با ظرفیت بالا برای ارسال بر روی اینترنت تبدیل می نماید.
ادامه مطلب
دسته بندی مطالب
جستجو
اشتراک مطالب
نام